Aktualności

ENTE uzyskało Srebrny Poziom Jakości IRIS

25 paź 2021

System Zarządzania Jakością IRIS (International Railway Industry Standard), dedykowany do przemysłu kolejowego, został opracowany przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Kolejowych (UNIFE) . Podstawą do jego stworzenia były wymagania normy ISO 9001, z uwzględnieniem charakterystycznych dla kolejnictwa standardów branżowych dotyczących jakości, niezawodności i bezpieczeństwa technicznego, porównywalnych z tymi istniejącymi w lotnictwie (AS 9100), motoryzacji (ISO/ TS 16949), czy mających zastosowanie w odniesieniu do wyrobów medycznych (ISO 13485).

Certyfikacja na zgodność z IRIS (ISO/TS 22163) skierowana jest do podmiotów działających na rynku kolejowym, w tym w szczególności:

  • operatorów sieci kolejowych,
  • producentów i dostawców pojazdów szynowych,
  • firm dostarczających produkty dla branży kolejowej.

Na chwilę obecną, certyfikat IRIS (ISO/TS 22163) posiada 2197 firm na świecie, w tym 67 firm w Polsce. ENTE Sp. z o.o., jako producent systemu informacji pasażerskiej (AWIA SDIP) przeznaczonego m.in. dla taboru kolejowego oraz tramwajowego, jest jedną z nich.

Firma uzyskała certyfikat zgodności z wymaganiami standardu IRIS (ISO/TS 22162) w 2016 roku, a w roku obecnym pomyślnie przeszła proces recertyfikacji. Co więcej, podczas tegorocznego audytu spełniła dodatkowe wymagania, wybiegające poza podstawowe kryterium oceny i uzyskała Srebrny Poziom Jakości IRIS. Tym samym znalazła się wśród jedynie 9 polskich firm ocenionych tak wysoko.

Certyfikat IRIS (ISO/TS 22163) i Srebrny Poziom Jakości, posiadany przez ENTE, to obiektywny dowód na to, że wdrożony w firmie system zarządzania jakością odpowiada międzynarodowym standardom przemysłu kolejowego.

Srebrny Poziom Jakości IRIS