Aktualności

ENTE kolejny raz uzyskało Srebrny Poziom Jakości IRIS

23 cze 2022

System Zarządzania Jakością IRIS (International Railway Industry Standard), dedykowany do przemysłu kolejowego, został opracowany przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Kolejowych (UNIFE) . Podstawą do jego stworzenia były wymagania normy ISO 9001, z uwzględnieniem charakterystycznych dla kolejnictwa standardów branżowych dotyczących jakości, niezawodności i bezpieczeństwa technicznego, porównywalnych z tymi istniejącymi w lotnictwie (AS 9100), motoryzacji (ISO/ TS 16949), czy mających zastosowanie w odniesieniu do wyrobów medycznych (ISO 13485).

Certyfikacja na zgodność z IRIS (ISO/TS 22163) skierowana jest do podmiotów działających na rynku kolejowym, w tym w szczególności do:

  • operatorów sieci kolejowych,
  • producentów i dostawców pojazdów szynowych,
  • firm dostarczających produkty dla branży kolejowej.

Obecnie certyfikat IRIS (ISO/TS 22163) posiada 2197 firm na świecie, w tym 67 firm w Polsce. ENTE Sp. z o.o., jako producent systemu informacji pasażerskiej (AWIA SDIP) przeznaczonego dla publicznego transportu zbiorowego, jest jedną z nich.

Firma uzyskała certyfikat zgodności z wymaganiami standardu IRIS (ISO/TS 22162) w 2016 roku, a w bieżącym roku pomyślnie przeszła kolejny proces recertyfikacji. Co więcej, w tym roku kolejny raz spełniła dodatkowe wymagania, wybiegające poza podstawowe kryterium oceny i uzyskała Srebrny Poziom Jakości IRIS. Tym samym znalazła się wśród jedynie 10 polskich firm ocenionych tak wysoko.

Certyfikat IRIS (ISO/TS 22163) i Srebrny Poziom Jakości, posiadany przez ENTE, to obiektywny dowód na to, że wdrożony w firmie system zarządzania jakością odpowiada międzynarodowym standardom przemysłu kolejowego.